Celulitida je problém, který zná většina žen a mají s ním osobní zkušenosti. Je to civilizační dědičná choroba, která má společného původce s křečovými žílami a tím je nedostatečnost pojivové tkáně. Dochází k poruše elastických a kolagenních vláken a tím ke ztrátě pružnosti a kvality kůže. Najdeme ji především v oblasti stehen a hýždí, ale i pažích a prsou. Pro svůj vzhled bývá označována jako pomerančová kůže.
Celulitida vzniká zvýšeným ukládáním tuku do podkoží, dochází ke zvětšení objemu tukových buněk, které jsou vytlačovány proti povrchu kůže a vytváří tak nevzhledné ďolíčky, připomínající strukturu pomerančové kúry. Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a začínají se přeměňovat ve vazivové pruhy, které se dále stahují a způsobují místa vtažené kůže – celulitidu. S omezením krevního oběhu v podkoží dochází k ukládání zplodin látkové výměny vázáním na tuky a nevratným změnám. Snížením cévní vrstvy se stává kůže méně pevnou, méně elastickou a ztrácí jemnost. Začíná být volnější, někdy bolestivá. Snížením krevního oběhu a rozšířením tukové vrstvy dochází též k omezení lymfatického oběhu a vzniku otoků.
Vyšší stádium celulitidy bývá doprovázeno výskytem křečových žil, jejichž projevem jsou bolestivé a těžké nohy, otoky. Rostoucí tukové buňky totiž zároveň utlačují a poškozují žíly. V tomto stadiu již celulitida není jen kosmetický problém, ale porucha, která může vážně poškodit zdraví.
Nejdůležitější je prevence. S přibývajícím věkem kůže ztrácí kolagen a elastin, které zajišťují její pevnost a pružnost. Výsledkem těchto biologických procesů jsou vrásky a celulitida. Ženy trpí celulitidou častěji než muži. První příčinou jsou ženské hormony estrogeny. Prvním impulzem ke vzniku celulitidy bývá užívání hormonální antikoncepce, dále je to těhotenství a menopauza. Druhou příčinou jsou vlastnosti tukových buněk. Jednak je jich víc než v mužském těle a jejich nepravidelný tvar způsobuje vznik různě velkých tukových částic, jejichž rozdílné parametry pak vnímáme jako viditelné ďolíčky.
Stimulace lymfatického systému – nejlepší je pohybová aktivita, která rozproudí lymfatický systém a zrychlí metabolizmus. Doma můžete pokožku ošetřovat krémem proti celulitidě a pomocí kartáčů, které znásobují prokrvení pokožky. Drahé masáže vám budou k ničemu, pokud nezměníte jídelníček. Důraz je kladen na pitný režim. Vhodné je užívání vitamínu C, který má příznivý vliv na pojivovou tkáň a pružnost cév. Vhodné jsou antioxidanty.
Vaše dotazy na téma celulitida Vám rády zodpoví magistry v lékárnách EUPHRASIA. Svoje dotazy nebo připomínky nám můžete také napsat na email, nebo na náš FB.
autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.