Angína – tonzilitida
19.12.2016
Zajímavosti o lidském těle
2.1.2017

Bolesti zad

Bolesti zad patří mezi takzvané civilizační nemoci a za život se s nimi setká téměř každý. Nejsou ve většině případů způsobeny onemocněním páteře, ale následkem špatných životních návyků. Zasahují do kvality života nemocného, do jeho společenské i sociální úrovně a každý rozumný člověk si rychle spočítá, že prevence bolestí zad se mu vyplatí a to nejen z hlediska fyzického utrpení.

Stavba naší kostry je stvořena k bipedálnímu pohybu (pohyb po dvou zadních – pánevních končetinách). Po miliony let se utvářela do podoby vzpřímeného držení těla, tak typického pro náš druh.

Páteř – columna vertebralis, tvoří pomyslnou osu zad a je součástí kostry obratlovců. Dělí se na krční, hrudní, bederní, křížovou a kostrční. Je dvakrát esovitě prohnutá, což jí dodává pružnost. Zakřivení dopředu krční a bederní páteře se nazývá lordóza a zakřivení dozadu hrudní páteře a kosti křížové se nazývá kyfóza.  Na krční páteř se napojuje hlava, na hrudní páteř se napojují žebra a ve spodní části pánev. Je tvořena 33, nebo 34 obratly a jejich středem prochází mícha. Z výběžků po stranách vychází cévy a nervy. Jednotlivé obratle jsou spojeny meziobratlovými klouby a vazivem, mezi těly obratlů jsou pružné meziobratlové ploténky, které jsou vyplněné gelovitou hmotou a tlumí nárazy při pohybu. Chůzi, běhu, skákání, otřesech. Aby vše dobře fungovalo a páteř nebolela, musí být zpevněna dobře vyvinutými zádovými a břišními svaly. Pokud jsou tyto svaly dobře vyvážené, záda jsou vzpřímená a my můžeme mluvit o správném držení těla – postuře. Správně vybalancovaný posturální postoj zajistí, že nedochází k přetížení kloubních struktur, páteře, nevznikají svalové disbalance, působí elegantně, sebevědomě a vytváří respekt. Vnitřní orgány při udržování tohoto postoje lépe pracují.

Co je příčinou bolesti zad?

  • Špatné držení těla. Jde o špatný životní návyk, na kterém se podílí i výchova v rodině. V dětství se dá držení těla snadno korigovat, v dospělosti už je to horší.
  • Špatný stav vzpřimovačů páteře. Jde o zádové a břišní svaly, které jednostranným a nedostatečným pohybem ochabují, nebo se zkracují. Opět to vede ke špatnému držení těla a může dojít až k deformaci páteře.
  • Sedavé zaměstnání. Páteř je mnohem víc namáhaná. Dotyčný se hrbí, mnohdy má nesprávnou židli a nevhodně umístěné přístroje, se kterými pracuje.
  • Těžká práce, zvedání břemen. Bolestí zad často trpí lidé, kteří vzhledem ke své kondici a stavbě těla vykonávají příliš těžkou práci. Nepřiměřené rozložení břemene, špatný postoj a postup při jeho zvedání mají devastující účinky na pohybový aparát.
  • Jednostranná zátěž. Práce nemusí být ani příliš namáhavá, ale pokud se stále opakuje a jednostranně zatěžuje organismus, může dojít k bolestem zad. Nebezpečné jsou rotace se zatížením (házení lopatou). Zde je důležité dodržovat správné pokyny při výkonu práce.
  • Nedostatečná, nebo přílišná aktivita. Pohyb a aktivita je pro organizmus nezbytná. Je důležité však najít správnou míru. Člověk se sedavým zaměstnáním by měl do svého života zavést každodenní pohyb, nebo vhodný sport. Některé sporty však extrémně zatěžují páteř, nebo určité svalové partie.
  • Prochladnutí. Při pobytu ve vlhkém, studeném a větrném prostředí může dojít k bolestem zad z prochladnutí. Je dobré se vhodně oblékat a chránit páteř a krční páteř šátkem nebo šálou a také nezapomínat na pokrývku hlavy.
  • Stres. Dlouhodobý stres (distres), přináší celou řadu zdravotních problémů. Má vliv na špatné držení těla. Úzkostný člověk má ramena svěšená dopředu a kulatí záda. Svaly jsou napjaté a nedovolí uvolnění špatného postoje. S tím souvisí bolesti hlavy, špatný spánek, následná únava, ta se časem mění na únavu chronickou a může přejít až do deprese.
  • Obezita. Souvisí se stresem. Pokud jsme dlouhodobě vystaveni stresu, zvyšuje se vylučování hormonu kortizolu v nadledvinách. Za normální situace je kortizol důležitý pro udržení správné hladiny krevního tlaku a zajištění tělesné energie. Stimuluje odbourávání sacharidů a metabolismus tuků, tedy jejich přeměnu na energii. Ovšem pravidelná vysoká hladina tohoto hormonu způsobuje zpomalení metabolizmu a zvýšení krevního tlaku. Výrazně se zhoršuje funkce hormonu štítné žlázy a také se snižuje imunita. V tomto okamžiku se navyšuje orgánový tuk. Nadměrné tvoření tukových zásob vede k přetížení páteře a kloubů, k nedostatečnému pohybu a ochabování svalů. Obézní lidé jsou mnohem víc náchylní k různým zdravotním potížím.
  • Degenerativní změny na páteři a úrazy. Jsou to závažné příčiny bolesti zad a těžce se léčí.
  • Druhotné příčiny. Příčinou bolestí zad mohou být i onemocnění vnitřních orgánů (ledvin), špatný stav chodidel (zborcená klenba). Další samostatnou kapitolou jsou bolesti zad v těhotenství.

Bolesti zad mohou být akutní (náhlé), nebo chronické (dlouhodobé). 

Akutní trvají maximálně dva až tři týdny, někdy odezní za pár dní. O chronických hovoříme, pokud trvají i několik měsíců, nebo se opakují několikrát do roka. Bolesti zad se lokalizují do určitého místa páteře. Akutní bolest je většinou způsobena přetížením svalů, je intenzivní a nemocného významně omezuje v pohybu. Svaly okolo páteře jsou stažené, nedokáží se uvolnit a tlačí na nervy, tím způsobují citlivost a bolest. Náhlá bolest zad může vzniknout vyhřeznutím ploténky, kde dochází k uskřípnutí nervu. Příčinou může být neopatrný pohyb, zvedání těžkých břemen špatnou technikou, uklouznutí.

U chronických bolestí zad je nesprávné držení těla, které vede k ochabování svalů kolem páteře. Ta pak není dostatečně zpevněná. Tyto bolesti nebývají tak intenzivní, ale jsou časté, dlouhodobé a velmi nepříjemné. Projevují se snížením hybnosti páteře, špatnou citlivostí, nebo brněním končetin. Mohou se k nim přidávat silné bolesti hlavy. Námaha je zhoršuje.

Mezi velmi silné bolesti páteře s následkem ztráty hybnosti (ochrnutí) patří úrazy a nádory páteře.

Léčba bolesti zad

Při akutní bolesti zad lze sáhnout po lécích tlumících bolest – analgeticích. Existují ve formě tablet na polykání, dále ve formě mastí, gelů, krémů, nebo náplastí. Není to však léčba v pravém slova smyslu. Z dlouhodobého hlediska je užívání analgetik škodlivé. O léčbě by měl rozhodnout lékař.

Vhodné je suché teplo, pravidelné cvičení a rehabilitace, nebo masáže.

Prevence

Spočívá především v nácviku správného držení těla, udržování dobré kondice, eliminaci stresu. Důležitá je volba židle u pracovního stolu, roštu a matrace postele a v neposlední řadě správný výběr polštáře.

Vhodné pohybové aktivity

Cvičení na velkém míči, chůze, plavání (tady velký pozor na dodržování správné techniky a neprohýbání v oblasti krční páteře!) Pravidelné cvičení je nejlepší metodou pro léčbu bolesti zad jak akutní, tak chronické. Posílí svaly, zlepší svalovou koordinaci a stabilitu, posílí imunitní systém, zlepší psychiku a obecně fyzický stav.

Pokud Vás trápí bolesti zad, neváhejte se obrátit na naše magistrylékárnách EUPHRASIA, nebo nám napište mailem.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *