Prostata
12.12.2016
Bolesti zad
26.12.2016

Angína – tonzilitida

Angína není jen bolest v krku. Škrábání v krku nebo zarudlá sliznice obvykle neznamenají vážné onemocnění a lze je léčit volně prodejnými preparáty z lékárny. Angína naopak je onemocnění, které se musí léčit antibiotiky a někdy i analgetiky. Jedná se o akutní zánět krčních mandlí způsobený bakteriální infekcí, nejčastěji streptokoky.  U 10-ti % pacientů může být virového původu, nebo mykotického původu (vyvolaný plísněmi). K jejímu šíření dochází pomocí kapénkové infekce v období větších klimatických změn. Inkubační doba je 1-5 dnů.

Patrové, neboli krční mandle jsou součástí lymfatického systému, který hraje důležitou roli v ochraně organismu především před infekcemi horních cest dýchacích. Mandle zachycují mikroorganismy pronikající do těla nosem a ústy. Rostou spolu s dítětem a největší velikosti dosáhnou asi v 7 letech věku. Zhruba od 10 let se postupně zmenšují.

Před 20-30 lety se krční mandle často odstraňovaly chirurgicky. Bývala to rutinní operace. Dnes se k jejich odstranění přistupuje jen výjimečně, například při výskytu chronické infekce a opakovaných streptokokových infekcích, při nichž hrozí riziko komplikací.

Přecházení angíny může mít za následek nebezpečné komplikace. Dostane-li se infekce do hlubší tkáně hltanu, vznikne hnisavé ložisko (absces), které je nutné chirurgicky odstranit, jelikož zánět by se mohl šířit dál do těla. Neléčená angína může vést až selhání ledvin, zejména u dětí. Dochází k němu týden až čtrnáct dní po odeznění krčních projevů nemoci. Komplikace se projeví zástavou močení a otokem očních víček. Pokud se zahájí včasná nemocniční péče, je prognóza onemocnění dobrá. Další komplikací bývá vypuknutí revmatické horečky, která často zanechá trvalé následky na kloubech a srdci. Ty jsou dnes naštěstí naprostou vzácností. Revmatické postižení srdce obnáší hlavně vznik chlopenních vad. Důsledkem je zhoršení průtoku krve srdcem, které se projeví srdečním šelestem.

Jak poznáme, že se jedná o angínu

  • Bolest v krku, s tím související obtíže s polykáním (děti odmítají jíst a pít)
  • Zarudlé, zduřelé a překrvené krční mandle a na nich bílý povlak – hnis a v okolí abscesy (dutiny vyplněné hnisem)
  • Čepy na mandlích
  • Chrapot
  • Otok mandlí
  • Bolest hlavy
  • Bolest v uších
  • Zimnice a horečka
  • Zvracení
  • Ucpaný nos a výtok z nosu
  • Zvětšené lymfatické uzliny na krku
  • Nepříjemný dech

 Praktický lékař pro děti nebo dospělé provede výtěr z krku a sedimentaci. Tato hodnota vypovídá o míře probíhajícího zánětu. Opakovanou kontrolou tohoto vyšetření je možné sledovat účinnost léčby. Pokud předepíše antibiotika, lékem první volby je penicilin (pokud máte na penicilin alergii, je nasazen jiný antibiotický lék).  Při léčbě antibiotiky je dobré užívat probiotika pro obnovení střevní mikroflóry. Antibiotika bohužel nejen ničí bakterie, proti kterým jsou předepsány, ale také bakterie, které jsou pro organismus prospěšné. Proto je při a po léčbě velmi důležité, jakými druhy bakterií bude střevo znovu osídleno. Zda prospěšnými, nebo škodlivými. Tato okolnost má důležitý vliv na budoucí imunitu. Dlouhodobé oslabení střevní mikroflóry díky špatnému osídlení může mít za následek náchylnost k infekčním onemocněním, kožním problémům, alergiím, nebo jiným komplikacím a může dojít ke zhoršenému vstřebávání některých léků. Probiotika je vhodné užívat ještě nejméně jeden týden po ukončení užívání antibiotik a všeobecně při oslabení imunity.  Vhodné je dodržet odstup 3 hodiny od užití antibiotika a nezapíjet horkou tekutinou. Dále je vhodné zároveň s antibiotikem užít vitamín C, zvyšuje účinek antibiotika (o vhodné formě vitamínu C, která nejlépe účinkuje s antibiotikem Vás budou informovat magistry v lékárnách EUPHRASIA). Léčbu antibiotiky nikdy nepřerušujte, ani poté, co se Vám výrazně uleví. Vždy dodržujte dávkování a doberte počet tablet, které Vám předepsal lékař. Aby byla léčba dostatečně účinná, musí trvat nejméně 7 dní.

Podpůrná léčba, která uleví

  • Priessnitzův obklad – studený a mokrý obklad, na který se přiloží igelit a poté teplý ručník. Obklad se nechává na krku 30 minut.
  • Pastilky se znecitlivujícím a protizánětlivým účinkem (jejich užití je omezeno, 4 až 6 denně)

Mýty v užívání pastilek na bolest v krku

Po vycucání 20 až 30 minut nejezte a nepijte!  Naprostý nesmysl! Naopak! Jezte! Je to chvilka, kdy se Vám uleví a najíst se pro Vás nebude tak bolestivé.

  • Bylinkové pastilky, které je možné užít podle potřeby. Podporují tvorbu slin, tím dochází ke zvlhčení sliznice a tím k úlevě od bolesti v krku. Mohou mít dezinfekční a stahující účinek. S jejich výběrem Vám pomou magistrylékárnách EUPRASIA.

Jak předejít angíně

Na angínu neexistuje žádné očkování. Je důležité hlídat si svou kondici, nebýt oslaben, dodržovat pitný režim, odpočívat, vhodné jsou preventivně vitamín C, vitamín D, vitamíny z řady B, zinek. Pestrá strava s dostatkem ovoce a zeleniny. Zejména v chladných zimních měsících, kdy je výskyt angíny nejčastější, se teple oblékat, odpočívat fyzicky i psychicky a dodržovat základní hygienické návyky. Časté mytí rukou, používání jednorázových papírových kapesníků, používání dezinfekčních gelů.

Pokud si myslíte, že máte angínu, ale nejste si jisti, než navštívíte svého ošetřujícího lékaře, neváhejte kontaktovat naše magistrylékárnách EUPHRASIA, buď telefonicky, nebo mailem.

autor článku tým lékáren EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *