Platnost receptu a poukazu
27.4.2016
Mykóza
9.5.2016

Alzheimerova choroba

Jedná se o neurodegenerativní onemocnění mozku. Narušuje část mozku a způsobuje pokles kognitivních funkcí, jako jsou myšlení, paměť a úsudky. Je nejčastější příčinou demence, která postupně vede k závislosti nemocného na každodenní pomoci jiného člověka. V součastné době není známá příčina, jak tahle choroba vzniká, nícméně je známo, jak choroba probíhá.

Alzheimerova choroba má pomalý nástup. U nemocného člověka se nejprve zhoršuje krátkodobá paměť, kdy postupně není schopný postarat se ani o běžné věci v domácnosti. Jedná se o poruchy učení a zapamtování si učeného. Poté nastávají stále větší problémy s vyjadřováním, kdy nemocný nedokáže najít vhodné slovo. Zároveň je pro něj mnohem těžší udržet myšlenku, soustředit se na něco konkrétního. Stává se stále více zmatenějším a zhoršuje se schopnost úsudku. Dochází i ke zhoršené orientaci v prostoru i na známých místech. Celá osobnost člověka prochází změnou a v posledních stádiích nemoci už vůbec není schopen se sám o sebe postarat.

Alzheimerova choroba není nemoc pouze nejstarších. Ve výjimečných případech, většinou při dědičném výskytu, může postihnout i osoby mladšího věku. V České republice trpí Alzheimerovou chorobou každý třináctý člověk ve věku nad 65 let. Ve věku nad 80 let každý pátý a nad 90 let téměr každý druhý. Náklady spojené s alzheimerovou chorobou se odhadují na 39 miliard korun ročně.

Mezi nejrizikovější faktory patří:

Věk – základní faktor, u lidí před 60. rokem se s rozvinutou formou nemoci setkáváme vzácně
Pohlaví – ženy jsou u této choroby ohroženy více než muži
Genetické předpoklady – dědičnost, u blízkých příbuzných je výskyt 3-4x vyšší

Stádia nemoci:

Lehké stadium demence – člověk pociťuje obtížnější dorozumívání, častěji zapomíná a popírá problémy s poruchy paměti, je dezorientovaný v čase a začíná bloudit na známých místech. Postupně ztrácí zájem o koníčky, přichází první známky deprese, úzkosti, případně agresivity.

Střední stadium demence –  dochází k poruchám přijmu potravy, neschopnost vykonávat běžné aktivity jako je například vaření nebo nakupování, je potřeba nemocnému pomáhat s vykonáváním osobní hygieny a může dojít k halucinacím a stavům zmatenosti a podezírání

Těžké stadium demence – člověk nerozpoznává blízké osoby, nechápe okolní dění a ztrácí schopnost souvislé řeči, dochází k úplně ztrátě soběstačnosti a pacienti většinou bývají upoutáni na invalidní vozík.

Prevence Alzheimerovy choroby:

Propuknutí nemoci jako takové nedokážeme ovlivnit, ale zdravý životní styl a cvičením mozku se organismus posílí a je schopen nemoci déle odolávat. Je vhodné jíst pravidelně čertvé ovoce a zaleninu, rybí maso a vlákninu. Nemělo by se zapomínat ani na pravidelný pohyb. Opomínat by se neměli ani koníčky, různé křízovky, kvízy i poslech muziky, které zaměstnávají soustředení.

Jak pečovat o nemocného člověka:

  • nutnost dbát na pravidelné užívání léků
  • dbejte na pravidelnou stravu a dostatek tekutin
  • je důležité naučit se komunikovat s nemocným člověkem a nepřesvědčovat ho, že nemá pravdu
  • existuje projekt Bezpečný návrat, kdy má nemocný na ruce plastový náramek s číslem na jeho rodinu.
  • zapojte nemocného do jednoduché aktivity, kterou je schopen vykonávat, je důležité nenechat mozek bez činnosti. Může se jednat o skládání ponožek, loupání ořechů nebo jednoduchá hra.
  • člověk s rozvinutou chorobou by neměl zůstávat sám

Současná medicína doposud nenalezla účinné řešení, jak tuto chorobu léčit, dokáže ale poněkud zpomalit její postup. Rychlost, kterou alzheimerova choroba postupuje se u každého člověka výrazně liší.

Máte nějaké zkušenosti ze svého okolí s Alzheimerovou chorobou? Podělte se o svoje poznatky s péčí. Pokud potřebujete poradit, obraťte se na magistry v lékárnách EUPHRASIA, které ochotně poradí.

autor článku tým EUPHRASIA s.r.o.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *