Jaterní cirhóza je chronický proces, při kterém dochází k nekróze jater (= smrt buněk a tkání vznikající v důsledku nevratného poškození jater) a posléze ke zvýšené tvorbě vaziva (fibrotizace) a k uzlovité přestavbě jaterních buněk. Tak dojde k úplnému porušení původní stavby jater, kdy se přizpůsobí vzniklé nepříznivé situaci i cévní řečiště jater.
Název cirhóza pochází z řečtiny, kde kirrhos znamená nažloutlý (projeví se zažloutnutím kůže i očního bělma).
Cirhóza vzniká z mnoha příčin – např. po virové hepatitidě typu A a B, při chronickém alkoholismu, při užívání některých léků, může být i jako důsledek výživových metabolických poruch.
Alkoholická cirhóza je v Evropě a v severní Americe nejčastějším typem jaterních cirhóz. Podle odhadů postihuje asi 10-20% chronických alkoholiků. Klinicky se projevuje anorexií, hubnutím, únavou, drobnými petechiemi na kůži (červené tečky na kůži), nadýmáním a zácpou nebo naopak průjmy, zvětšením a bolestivostí jater v oblasti pod pravým obloukem žeber, u žen může dojít k poruše menstruačního cyklu, u obou pohlaví ke ztrátě libida.
Toleranční hodnoty příjmu alkoholu jsou pro ženy třikrát nižší než pro muže. Nebezpečná dávka pro muže je udávána nad 60 gramů na den (2 litry piva nebo 0,7 litru vína nebo 0,2 litru tvrdého alkoholu), u žen nad 20 gramů na den.
Alkoholická cirhóza je velmi nebezpečné onemocnění, neprojevuje se u všech lidí požívajících alkohol ve stejné míře. Závisí na genetické dispozici, na stresových faktorech, nadužívání léčiv v kombinaci s alkoholem.
Je to velmi nebezpečné onemocnění, které, pokud dopadne dobře, člověka může přivést do pracovní dlouhodobé neschopnosti a mnohdy až do invalidního důchodu ,v horším případě až ke smrti.
Důležitými faktory pro udržení zdravých jater je správná životospráva, pohyb, spánek, dostatečný pitný režim s vyloučením alkoholu, přestat kouřit, omezení tučných jídel.
Jako podpůrná léčba se osvědčily preparáty s obsahem ostropestřce mariánského. S výběrem vhodného preparátu Vám poradí magistry v lékárnách EUPHRASIA.
Z hlediska homeopatie jsme schopni také pomoci a podpořit činnost jater, celkově zlepšit stav pacienta a zamezit dalšímu rozvoji cirhózy (za přísného dodržení diety bez alkoholu!!!).
Phosphorus – toxickou látkou, která vyvolává hepatické poškození podobné poškození alkoholem, je právě fosfor (působí na úrovni nervových tkání a pozitivně působí při krvácení, které často cirhózu provází). Doporučuje se ho podávat preventivně všem alkoholikům (ale nemá vliv na to, zda se rozhodnou s pitím přestat).
Je třeba ho podávat ve vyšším ředění, tzn. Phosporus 15CH 1x denně po 5 granulích
Arsenicum album – oxid arsenitý je toxická látka, která opět poškozuje játra podobně jako fosfor. Podává se v těch případech, kdy lékař zjistí časté otoky dolních končetin, očních víček. Velmi často se při krevních testech zjistí také anémie (chudokrevnost) – viz. článek Anémie, výrazná únavnost, zimomřivost a neklid. Doporučuje se podávat také 1x denně po 5 granulích v ředění 15CH.
Často je vhodné oba přípravky vzájemně kombinovat a podávat střídavě.
Lachesis mutus 9 nebo 15CH – zejména při žloutence a krvácení do trávicího traktu (což se projeví na více úrovních – dásně, vyhřezlé bolestivé krvácející hemoroidy), překrvení a brunátné zabarvení obličeje (typické u alkoholiků), pacient je neklidný, špatně spí, může být agresivní, žárlivý, nesnáší upnuté oděvy, které ho škrtí v pase nebo u krku
Dávkování 1x denně 5 granulí
China 9CH – podáváme u pacientů, kteří trpí zažívacími obtížemi spojenými se silnou plynatostí, dále u zjištěné anémie a astenii (velké únavě) v dávkování 2x denně 5 granulí
Bryonia 5CH – může pomoci tam, kde si pacient stěžuje na silnou bolest v oblasti jater, která se zmenší při silném zatlačení na postiženou oblast. Pacient mívá velmi silnou žízeň v důsledku suchosti sliznic. Dávkování 2-3 x denně po 5 granulích
Pokud pacient trpí depresemi, návaly zlosti až agresivity, může mu lékař předepsat na recept homeopatický přípravek Aurum muriaticum 9CH v dávkování 1-2x denně po 5 granulích. Tento preparát není volně prodejný.
Játra jsou velmi důležitým orgánem v našem těle, takže se o ně zkusme s láskou starat a dopřávejme jim to nejlepší. V Budhismu a ostatních východních kulturách se játra považují za centrum pohody a štěstí….říkají, že jsou důležitější než mozek….takže, smějme se játry, dýchejme a jezme játry a buďme zdraví, spokojení a šťastní.
Máte nějaké dotazy? Zavolejte nám, napište na email, nebo na náš FB.
autor článku Mgr. Radka Adámková